صفحه: [1]
  چاپ صفحه  
نويسنده موضوع: علائم بروز افسردگی روحی و جسمی  (دفعات بازدید: 80343 بار)
0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.
p.abedi.moshaver
Moderator
Hero Member
*****
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 1504ديدن مشخصات
« : آپریل 13, 2013, 09:54:54 pm »عکس, تصویر, علائم بروز افسردگی روحی و جسمی

آیا می دانید افسردگی با چه علایمی بروز می کند ؟ آیا این بیماری می تواند با سردرد های پیاپی همراه باشد ؟

افسردگی: همراه با دردهای جسمی!


افسردگی علائم روانی شناخته شده ای دارد: ناراحتی همیشگی،خودکم بینی، از دست دادن علاقه و عدم تمایل به تفریح و …. . اما باید دانست که این بیماری با بسیاری از علائم جسمی نیز همراه خواهد بود، مانند دردهای کمر و پشت، درد شکم یا خستگی مداوم. در نظر گرفتن این شکایات جسمی می تواند عاملی در تشخیص سریع تر افسردگی و درمان مؤثرترش باشد.

طبق مطالعات سازمان جهانی سلامت، در میان بیماری ها ناتوان کننده، ۱۲۱ میلیون نفر در جهان مبتلا به افسردگی هستند.

علائم روحی افسردگی به خوبی شناخته شده اند و همه شان می توانند قابل جبران و درمان پذیر باشند: ناراحتی و اندوه همیشگی، خلق و خوی افسرده، از دست دادن تمایل به تفریح و علاقه مندی، اضطراب، از دست دادن اعتماد به نفس، مشکلات تمرکز، احساس گناه، خودکم بینی و فکر کردن به خودکشی.

گله و شکایات جسمی از افسردگی کمتر شناخته شده اند. در حالی که حدود ۷۰% افراد مبتلا به افسردگی حاد در اولین مراحل، علائم جسمی را بروز می دهند. خستگی، بی انرژی بودن، مشکلات خواب، تغییر در اشتها، و البته دردهای جسمی (پشت و کمر، شکم، مفاصل، …)، سردردها و همچنین مشکلات گوارشی از جمله این علائم اند.

وجود این علائم جسمی باعث دشوار شدن تشخیص افسردگی می شود. اما اگر این نشانه ها هر چه سریع تر به عنوان نشانۀ افسردگی تشخیص داده شوند، درمان بیماری سریع تر خواهد بود.

پیامدهای طاقت فرسا


درمان افسردگی ضروری است. می دانیم که افسردگی یکی از آسیب های شدید و سنگین است که اغلب آثار ناگواری بر روی افراد، خانواده و جامعه دارد. یک افسردگی درمان نشده مشکلاتی جدی بر روی کار افراد، مانند کارگریزی، مشکلات رابطه ای و خانوادگی و… با خود به همراه دارد. باید توجه داشته باشید که، احتمال اقدام به خودکشی در افراد افسرده زیاد است. در کل، احتمال مرگ در افراد افسرده بیشتر است (به دلایل مشکلات قلب و عروق، سرطان، …)

بنابر توصیه ها، باید درمان ضد افسردگی و روان درمانی به طور همزمان دنبال شود.
خارج شده است

... و من الله التوفیق ... پروین عابدی ، واحد مشاوره
p.abedi.moshaver
Moderator
Hero Member
*****
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 1504ديدن مشخصات
« پاسخ #1 : آپریل 13, 2013, 09:55:58 pm »


افسردگی چه مشکلات جسمی ایجاد می‌کند؟

افسردگی علاوه بر ایجاد مشکلات روحی و روانی، می تواند باعث ایجاد مشکلات جسمی زیادی شود، مثل تهوع، اسهال، دل‌درد و سردرد و ... . در این مطلب تعدادی از علائم جسمی افسردگی را برایتان بیان می کنیم.

دل درد

مشکلات گوارشی

ناراحتی معده یکی از مشکلات شایع در افراد افسرده و یا مضطرب می باشد.

مشکلات گوارشی در کودکان و نوجوانان شایع تر می باشد. بسیاری از کودکان که از درد شکم ناله می کنند، ممکن است درد شکم آنها مربوط به اضطراب در مدرسه و یا مشکلات در روابط خانوادگی آنها باشد.

بزرگسالان دچار افسردگی ممکن است تهوع و یا اسهال داشته باشند.

برخی از بیماری های گوارشی مانند: بیماری کرون، کولیت و یا زخم های گوارشی با استرس و افسردگی بدتر می شوند.

 

سردرد

سردرد می تواند علل مختلفی داشته باشد و گاهی می تواند به علت افسردگی باشد.

سردرد وابسته به افسردگی معمولا آهسته می باشد.

برخی افراد افسرده می گویند که سردرد آنها در صبح و شب شدیدتر می باشد.

این سردرد، مانند سردرد تنشی است و هنگامی رخ می دهد که عضلات گردن و پوست سر منقبض و سفت شود.
هنگامی که افراد افسرده می باشند، عضلات آنها منقبض و سفت می شود و این خود دلیلی برای ایجاد سردرد می باشد

مشکلات خوابیدن

افراد افسرده مشکلاتی در خوابیدن دارند و گاهی ممکن است در نصفه های شب بیدار شوند و دیگر نتوانند بخوابند.

اگر مشکل خوابیدن شما بیش از چند هفته طول کشید، باید ببینید آیا ناراحتی های روحی باعث بروز این مشکل گردیده است یا نه.

حدود یک سوم افراد مبتلا به افسردگی ممکن است بیش از حد معمول بخوابند.

 
گرفتگی عضلات گردن و کمر

درد پشت و عضلات

افراد افسرده، کمتر ورزش می کنند و کمتر به آنچه که می خورند، اهمیت می دهند.اگر شما به سلامتی خود اهمیت ندهید، دچار دردهای جسمی زیادی خواهید شد، از جمله درد مفاصل، عضلات و پشت.

اگر هم درد مزمن داشته باشید، افسردگی آن را بدتر می کند.

 

خستگی

خستگی و بیحالی و احساس ضعف، یکی از علائم جسمی افسردگی می باشد. اغلب خستگی و افسردگی، با هم در بدن یک فرد بروز می کنند، بنابراین سخت است بگوییم کدام یک زودتر ایجاد شده و کدام یک موجب بروز دیگری بوده است.

 

تغییر اشتها

آیا شما زیاد می خورید و وزنتان زیاد شده است و یا غذاهای مورد علاقه خود را دوست ندارید و کاهش وزن یافته اید؟

هر گونه تغییر اشتها، یکی از علائم جسمی افسردگی می باشد.

غالبا افراد برای مقابله با فشار روحی غذا می خورند.
اگر شما چند هفته است که اشتهایتان تغییر کرده است، با پزشک صحبت کنید تا تشخیص دهد آیا که تغییر اشتهایتان به علت افسردگی است و یا بیماری دیگری

تغییرات وزن

تغییرات وزن بدن می تواند وابسته به عادات غذایی و میزان فعالیت بدنی باشد.

برخی مواقع، افراد افسرده بیشتر از 12 ساعت می خوابند، در نتیجه فعالیت بدنی آنها کم می شود و به همین خاطر افزایش وزن پیدا می کنند.

اگر هم در اثر کاهش اشتها، به اندازه کافی غذا نخورید، ممکن است کاهش وزن پیدا کنید.

اگر شما دارای کاهش و یا افزایش وزن بی دلیل گشتید، با پزشک خود صحبت کنید و ببینید این نوسان وزن به علت افسردگی است و یا بیماری دیگری.
بیماری قلبی

 

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می تواند نشانه ای از بیماری قلبی و یا دیگر بیماری های خطرناک قلبی باشد.

درد قفسه سینه همچنین می تواند به دلیل مشکلات روحی باشد.

هنگامی که یک فرد بترسد، دارای تپش قلب و سختی تنفس می شود و این علائم درست همانند علائم حمله قلبی می باشد.

اگر پزشک به شما اطمینان دهد که درد قفسه سینه شما مربوط به بیماری قلبی نیست، از او بخواهید که به شما بگوید این درد می تواند نشانه ای از افسردگی و اضطراب باشد.

 

تشخیص افسردگی

علائم روحی افسردگی عبارتند از: ناراحتی، گریه کردن، از دست دادن انرژی و از دست دادن علاقه.

علائم جسمی افسردگی را نیز در متن بالا نام بردیم، اما باید توجه کنید که اگر این علائم به مدت چند هفته ادامه داشت و به علت بیماری های دیگر نبود، می توان گفت که این علائم مربوط به افسردگی است.

شما می توانید با گفتار درمانی، ایجاد تغییرات در شیوه زندگی و دارودرمانی، افسردگی خود و یا عزیزانتان را درمان کنید.


مریم سجادپور

بخش سلامت تبیانخارج شده است

... و من الله التوفیق ... پروین عابدی ، واحد مشاوره
p.abedi.moshaver
Moderator
Hero Member
*****
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 1504ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : آپریل 13, 2013, 09:56:36 pm »


تبدیل بیماری های روحی به مشكلات جسمی/افسردگی را شوخی نگیریم


سلامت نیوز: برآورد می شود 90 درصد افراد در طول زندگی خود به یكی از بیماری های ساده روانی مانند استرس، وسواس و سردردهای تنشی به ویژه هنگام ازدواج و مشكلات اقتصادی دچار می شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، با این حال شمار اندكی از این افراد به روانپزشك مراجعه می كنند و ترجیح می دهند تا پایان عمر رنج بیماری را تحمل كنند، تحملی كه به بهای تبدیل شدن این اختلالات به مشكلات مزمن روانی و جسمی می شود.

برخی دیگر در اقدامی عجیب نزد رمال و دعانویس و عطاری می روند تا مشكلات روانشان حل شود چنانكه به گفته آفرین رحیمی موقر سرپرست طرح پیمایش ملی سطح سلامت روان كشور، 10 درصد جمعیت كشور در گروه سنی 15 تا 64 سال در یك سال گذشته برای دریافت خدمات سلامت روان به افراد غیرمجاز مانند دعانویس، رمال و عطاری ها مراجعه كرده اند.

هرچند مسوولان وزارت بهداشت اذعان دارند كه بطور متوسط 21 درصد افراد جامعه به اختلالات روانی مبتلا هستند اما درصد كمی از این افراد حاضر می شوند به متخصص روانپزشك مراجعه كنند بطوریكه طبق آمار وزارت بهداشت فقط نیمی از جمعیتی كه احساس نیاز به روانپزشك پیدا می كنند به متخصصان روانپزشك مراجعه كرده اند.

علت این امر از دیدگاه روانشناسان و مشاوران، ناآشنایی خانواده ها با مشاوره و خدمات روانشناسی و ترس از برچسب دیوانه و روانی بودن است.

تصور دیوانگان محبوس در غل و زنجیر چنان در افكار عمومی مردم ریشه دوانده كه تصویر وحشتناكی از اختلالات روانی پیش خود ترسیم می كنند؛ آنان فكر می كنند در صورت مراجعه به روانشناس، دیوانه قلمداد می شوند.

برخی دیگر نیز فكر می كنند اگر به متخصصان روانشناسی مراجعه كنند در بیمارستان بستری خواهند شد درصورتی كه تنها درصد بسیار كمی از مراجعه كنندگان به متخصصان روانپزشكی نیاز به بستری پیدا می كنند.

یكی از عمده ترین دلایل مراجعه نكردن به روانپزشكان، اعتقاد بر این اصل است كه درصورت پذیرش مشاوره و مراجعه به متخصص، وجود مشكل روانی را تایید كرده ایم. مشكلی كه در فرهنگ و باور عامه در واقع یك نقص و عیب و عار تلقی می شود.

از سوی دیگر هزینه های گران روانپزشكی یكی دیگر از علل عدم مراجعه مردم به روانپزشكان است، برخی از خدمات روانپزشكی مانند كار درمانی و خانواده درمانی، تعرفه ندارد و متخصصان هر مبلغی كه بخواهند از بیمار می گیرند.

علاوه برآن، اغلب افراد می خواهند در یك جلسه و یك ساعته مشكل روحی و روانی آنان برطرف شود درصورتی كه روانپزشكی یك كار زمان بر، تدریجی و چندمرحله ای است.

یك روانشناس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: مراجعه نكردن مردم به روانپزشك بخاطر ترس از متهم شدن به بیماری روحی است.

فیروزه جعفری می افزاید: مردم تصور می كنند اگر به روانپزشك یا روانشناس مراجعه كنند، دیگران آنان را طرد كرده یا آنان را دیوانه خطاب می كنند.

وی اظهار داشت: متاسفانه برخی برنامه ها و فیلم ها نه تنها كمكی در برطرف كردن اتهام دیوانه بودن بیماران نمی كند بلكه با اشتباه در شیوه پرداخت و نگاه به موضوع، این انگ را دامن می زند.

این روانشناس خاطرنشان كرد انسان از دو بخش جسم و روان تشكیل شده است، هیچكدام بر دیگری برتری ندارد و همانگونه كه جسم نیاز به درمان دارد، بیماری روح نیز باید درمان شود.

جعفری گفت: داشتن بیماری، احساس خوبی در فرد ایجاد نمی كند اما بین مشكل جسمی و روانی تفاوت زیادی قائل می شوند بطوریكه بیمار روانی علاوه بر تحمل رنج بیماری خود از انگ خوردن و تحقیر شدن توسط دیگران هم می ترسد.

وی افزود: بطور مثال اگر بیمار دیابتی در خانواده وجود داشته باشد آن خانواده كمتر شیرینی مصرف می كند درحالی كه چنین ملاحظاتی درمورد بیماران روانی رعایت نمی شود و شرایط درمان روان او را فراهم نمی كنند.

معصومه افسری كارشناس ارشد سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز در این باره به  ایرنا می گوید: برای مراجعه كردن به مراكز روانپزشكی ابتدا مردم باید بتوانند اختلالات روانشناسی را در خود و اقوام خود شناسایی كنند.

وی تاكید می كند مردم درصورتی می توانند اختلالات روانی را شناسایی كنند كه آموزش های لازم در این زمینه را فراگرفته باشند؛ این نخستین گام در بهبود سلامت روان جامعه است.

كارشناس ارشد سلامت روان وزارت بهداشت، می افزاید: مردم از لحاظ فرهنگی و باورها نسبت به بیماران روانی دیدگاه اشتباهی دارند كه این دیدگاه باید اصلاح شود.

افسری خاطرنشان می كند برخی افراد دارای اعتقادات خرافی مبنی براینكه بیمار روانی، خطرناك است یا باید او را تنها گذاشت هستند درصورتی كه این باورها اشتباه است.

به گفته وی، برخی خانواده ها، بیمار مبتلا به اختلال روانی خود را نزد پیشگو ها و رمال ها می برند این مسایل نیاز به تغییر دیدگاه و باورها دارد چراكه بیماران روانی مانند سایر اقشار مردم از حقوق انسانی برخوردارند و باید با آنان رفتاری شایسته داشت و به آنان احترام گذاشت.

كارشناس ارشد سلامت روان وزارت بهداشت می گوید: برخی از خانواده ها در خانه یك بیمار روانی دارند اما چون با روش های برخورد با بیماران روانی، آشنا نیستند با آنها بدرفتاری می كنند.

افسری تاكید می كند چون بیماران روانی، آسیب پذیر هستند درصورت بدرفتاری یا نادیده گرفتن حقوقشان، واكنشی منفی نشان می دهند، سرخورده و گاهی نیز نسبت به درمان خود ناامید می شوند.

وی می افزاید: مردم نباید بیمار روانی را خطرناك تلقی كنند و باید بدانند این افراد حتما نیاز به درمان دارند و باید به متخصص مراجعه كنند.

كارشناس ارشد سلامت روان وزارت بهداشت، خاطرنشان می كند هر فردی كه دارای وضعیت خاص از نظر سلامت روان باشد باید به متخصصان روانپزشك و روانشناس مراجعه كند تا بیماری وی شدید نشود.

افسری، علایم بیماری روانی را به دو دسته علایم شدید و علایم خفیف تقسیم بندی می كند و می افزاید: یكی از علایم خفیف اختلالات روانی، ترس های غیرمنطقی موسوم به فوبیا بطور مثال ترس از تاریكی، بلندی، سگ، پله برقی، آسانسور و قرار گرفتن در فضاهای بسته است.

وی، اضطراب و افسردگی را از دیگر علایم خفیف اختلالات روانی عنوان می كند و می گوید: اضطراب می تواند به وسواس و به مشكلات و بیماری های جسمی مانند بیماری های گوارش، ستون فقرات، عضلانی و قلبی و عروقی تبدیل شود.

كارشناس ارشد سلامت روان وزارت بهداشت، تاكید می كند افسردگی را نباید شوخی بگیریم، استرس به عنوان مادر همه بیماری های جسمی شناخته شده است اینگونه مسایل اگر جدی گرفته نشوند مشكل ساز خواهد شد.

افسری می افزاید: در وسواس نیز افكار و اعمال تكرار شونده می شوند بطورمثال فرد بارها قفل بودن در یا خاموش بودن گاز را كنترل می كند؛ اینها افكار وسواسی هستند كه تبدیل به اعمال تكرار شونده و مزاحم شده اند و به عنوان مخل زندگی طبیعی عمل می كند.

وی درباره علایم شدید اختلالات روانی نیز خاطرنشان می كند از جمله این علایم توهم و هذیان است در توهم فرد صداهایی را می شنود كه دیگران نمی شوند، تصاویری را می بیند كه دیگران نمی بینند.

كارشناس ارشد سلامت روان وزارت بهداشت، ادامه می دهد: هذیان نیز اعتقاد و باوری است كه با شرایط فرهنگی و محیطی فرد سازگار نیست؛ در این اختلال، فرد، اعتقادات اشتباهی را در خود پرورش می دهد و مثلا فرد فكر می كند افكار او توسط نیروهای دیگری در كشور دیگری كنترل می شود یا عده ای می خواهند او را بكشند.

افسری خاطرنشان می كند بنابراین اگر افراد علایم شایع بیماری های روان را بشناسند بهتر می توانند آن را شناسایی كرده و به موقع به متخصص روانپزشك یا روانشناس مراجعه كنند و از بروز بیماری های جدی تر جسمی و روانی جلوگیری كنند.

به هرحال ترس از انگ، بی اعتمادی به روانشناسان، نبود تعرفه های مشخص، هزینه های گران خدمات روانپزشكی طی چند مرحله، نیاز به مشاركت خانواده و دوستان در درمان بیماری اختلالات روانی و ناآگاهی درباره علایم شایع اختلالات روان و مولفه هایی از این دست، همه و همه موجب كاهش مراجعه مردم به مراكز روانشناسی و مشاوره شده است.

مشكلی كه حل آن در گرو برنامه ریزی های مناسب مسوولان از جمله تفكیك دقیق بخش های مختلف روانشناسی برای بیماری های خفیف و شدید و نیز اطلاع رسانی هرچه بیشتر رسانه ها به ویژه در زمینه تغییر دیدگاه و باورهای مردمی و مشاركت مردم است.

اما نباید فراموش كرد كه بی تردید افرادی كه به مراكز مشاوره مراجعه می كنند از بینش بالاتری نسبت به سایرین برخوردارند چراكه مشكل خویش را تشخیص داده، درصدد حل آن برآمده اند و در ضمن توانایی استفاده از راهنمایی های دیگران را نیز دارند.

بیشتر: سلامت نیوز (تندرستی): روان:تبدیل بیماری های روحی به مشكلات جسمی/افسردگی را شوخی نگیریم::.

خارج شده است

... و من الله التوفیق ... پروین عابدی ، واحد مشاوره
p.abedi.moshaver
Moderator
Hero Member
*****
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 1504ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : آپریل 13, 2013, 09:58:49 pm »11 علت عجیب افسردگی


افسردگی محرک‌های زیادی دارد؛ ضربه‌روحی، مشکلات مالی، سوگ از دست دادن عزیزان و بیماری ها نمونه‌هایی از این محرک ها هستند. اما اگر افسرده هستید و هیچکدام از این ها در مورد شما صدق نمی‌کند، تعیین یک دلیل خاص برای افسردگی تان کمی دشوار است. در واقع، ممکن است افسردگی شما یک دلیل خاص و مشخص نداشته باشد. در زیر به برخی از علت‌های عجیب افسردگی اشاره می‌کنیم.

افسردگی

1- هوای تابستان

اختلال خلقی فصلی بیشتر با افسردگی زمستانی شناخته شده است که افراد زیادی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اما برای تعدادی از این افراد، این نوع افسردگی در تابستان اتفاق می‌افتد. افسردگی هوای گرم زمانی اتفاق می‌افتد که بدن برای وفق یافتن با فصل جدید دچار تاخیر می شود. این مشکل می‌تواند به‌خاطر عدم تعادل موادشیمیایی در مغز و هورمون ملاتونین باشد.

 

2- مصرف دخانیات

افرادی که در معرض افسردگی قرار دارند، بیشتر به کشیدن سیگار روی می‌آورند. اما گفته می‌شود که نیکوتین بر فعالیت انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز اثر می‌گذارد و موجب بالا بردن سطح دوپامین و سروتونین (که مکانیزم عمل داروهای ضدافسردگی نیز هست) می‌شود. این موضوع می‌تواند اعتیادآوری دارو و تغییرات خلق‌وخو که با آن همراه است و همچنین این که چرا افسردگی با ترک سیگار همراه است را توضیح دهد. خودداری از کشیدن سیگار و ترک آن می‌تواند به متوازن کردن موادشیمیایی مغز شما کمک کند.
اگر به اندازه کافی نخوابید، وقت کافی برای تجدید قوای سلول‌های مغزی ندارید و این یکی از عواملی است که می‌تواند موجب افسردگی شود

3- بیماری تیروئید

وقتی غده تیروئید نتواند هورمون کافی تولید کند، به آن کم‌کاری تیروئید گفته می‌شود و افسردگی یکی از علائم آن است. این هورمون چندکاره است، اما یکی از مهمترین وظایف آن انتقال دادن پیام های عصبی و تنظیم سطح سروتونین در بدن است.

اگر علائم جدیدی از افسردگی را در خود مشاهده می‌کنید (مخصوصاً اگر همراه با حساسیت به سرما، یبوست و خستگی باشد) بد نیست که یک آزمایش تیروئید انجام دهید. کم‌کاری تیروئید با دارو قابل درمان است.

 

4- عادات بد خواب

جای تعجب نیست که کمبود خواب  منجر به آسیب‌پذیری شود، اما می‌تواند احتمال بروز افسردگی را نیز افزایش دهد.
خواب شب

در یک تحقیق که در سال 2007 انجام گرفت مشخص شد که وقتی به افراد سالم کمبود خواب اعمال شد، بعد از مشاهده تصاویر ناراحت‌کننده، فعالیت مغزی بیشتری داشتند تا آن دسته از شرکت‌کنندگان که خواب کافی داشتند و این درست شبیه به واکنشی است که افراد افسرده دارند.

اگر به اندازه کافی نخوابید، وقت کافی برای تجدید قوای سلول‌های مغزی ندارید و مغز خوب کار نخواهد کرد و این یکی از عواملی است که می‌تواند موجب افسردگی شود.

 

5- فعالیت بیش از حد در فیسبوک

آیا وقت زیادی را در چت‌روم‌ها و وب سایت‌های اجتماعی می‌گذرانید؟ تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که این می‌تواند با افسردگی مرتبط باشد، مخصوصاً در نوجوانان.

معتادان به اینترنت با ارتباطات انسانی واقعی در کشمکش هستند و معمولاً همراهی ندارند و دیدگاهشان به دنیا تا حدی غیرواقعی است. برخی متخصصین حتی آن را "افسردگی فیسبوکی" می‌نامند.

طی یک تحقیق که در سال 2010 انجام گرفت، محققان دریافتند که حدود 2/1 درصد از افراد بین 16 تا 51 سال زمان زیادی را در  اینترنت سپری می‌کنند و این افراد بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی متوسط تا شدید هستند.
در یک تحقیق که در سال 2004 انجام گرفت، رابطه‌ی بین مصرف کم ماهی و بروز افسردگی در خانم‌ها مشخص شد

6- محل زندگی

بحث بر سر این که زندگی شهری بهتر است یا روستایی، بحثی بی‌پایان است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که در شهر زندگی می‌کنند تا 39 درصد بیشتر در معرض اختلالات روحی هستند تا آن هایی که در روستا زندگی می‌کنند.

تحقیقی که در سال 2011 انجام گرفت، برای این مسئله توضیحاتی ارائه می‌دهد: شهرنشینان در بخشی از مغز که استرس را تنظیم و تعدیل می‌کند، فعالیت بیشتری دارند و مقدار بیشتر استرس می‌تواند موجب اختلالات روانی شود.

میزان افسردگی در کشورها و شهرهای مختلف نیز متفاوت است. افسردگی برخی کشورها شایع‌تر می‌باشد.

 

7- داشتن گزینه‌های انتخابی زیاد

داشتن گزینه‌های زیاد برای انتخاب یک چیز، کار را سخت می‌کند. البته این موضوع برای آن دسته از افراد که در خرید معمولاً اولین چیزی که نظرشان را جلب می‌کند می‌خرند، مشکل نیست. اما افرادی هستند که در صورت زیاد بودن گزینه‌های انتخاب، وقت بسیار زیادی را صرف بررسی چندباره هر گزینه می‌کنند تا بهترین را انتخاب کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که این نوع برخورد موجب ایده آل‌گرایی و افسردگی می‌شود.

 

8- نخوردن ماهی
ماهی

مصرف کم اسیدهای چرب امگا3 که در ماهی ها و روغن‌های گیاهی یافت می‌شود، می‌تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به افسردگی شود.

در یک تحقیق که در سال 2004 انجام گرفت، رابطه‌ی بین مصرف کم ماهی و بروز افسردگی در خانم‌ها مشخص شد. اما در آقایان این مسئله دیده نشد.

این اسیدهای چرب انتقال‌دهنده‌های عصبی مثل سروتونین را تنظیم می‌کنند که می‌تواند علت افسردگی باشد.

مکمل روغن ماهی هم می‌تواند کمک کند. حداقل یک تحقیق تایید کرده است که این مکمل‌ها به کاهش افسردگی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی کمک کرده است.

 

9- روابط خواهر و برادری ضعیف

با این که نداشتن رابطه خوب با هرکسی می‌تواند موجب افسردگی شود، اما در یک تحقیق که در سال 2007 انجام شد، مشخص گردید که مردهایی که قبل از سن 20 سالگی با خواهر و برادرهای خود کنار نمی‌آمدند، در سال های بعد و بزرگسالی بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار داشته‌اند. با این که مشخص نیست چه چیزی در رابطه خواهربرادری اینقدر مهم است، اما محققان حدس می‌زنند که این روابط می‌تواند با توانایی برقراری ارتباط افراد با هم‌سالان خود مرتبط باشد.
کشمکش زیاد بین خواهر و برادرها می‌تواند فرد را تا قبل از سن 50 سالگی در معرض ابتلا به افسردگی قرار دهد

10- قرص‌های ضدبارداری

داروهای جلوگیری خوراکی حاوی سنتزی هورمون پروژسترون هستند که تحقیقات مشخص کرده است می‌تواند موجب افسردگی در خانم‌ها شود.

دلیل آن هنوز مشخص نیست و این مشکل برای همه اتفاق نمی‌افتد، اما اگر خانم‌ها سابقه افسردگی دارند یا در معرض ابتلا به آن قرار دارند، با استفاده از قرص های ضدبارداری احتمال بیشتری برای افسرده شدن آنها وجود دارد.

 

11- داروها

افسردگی می‌تواند از جمله عوارض ‌جانبی بسیاری از داروها باشد.
آنتی بیوتیک ها

به عنوان مثال، آکوتان و نوع ژنتیکی آن (ایزوترتینیون) برای از بین بردن جوش‌های پوستی تجویز می‌شود، اما افسردگی و فکر خودکشی از جمله خطراتی است که افراد را با مصرف این دارو تهدید می‌کند.

مصرف داروهای ضداضطراب و خواب‌آور مثل والیوم و زاناکس، لوپرسور که برای درمان فشارخون بالا تجویز می‌شود، داروهای پایین آورنده کلسترول مثل لیپیتور و پریمارین برای سندرم‌های پیش از یائسگی نیز از جمله این داروها هستند.

هر زمان که دارو جدیدی برایتان تجویز می‌شود حتماً قسمت عوارض‌جانبی آن را مطالعه کنید و حتماً از پزشکتان سوال کنید که در خطر ابتلا به آن قرار نداشته باشید.

 

افسردگی را درمان کنید

هر کسی در هر سن، جنس، نژاد یا وضعیت اجتماعی ممکن است به افسردگی مبتلا شود. از هر 10 نفری که به پزشکان مراجعه می کنند، یک نفر افسردگی دارد.

در نیمی از موارد، بیماری این افراد تشخیص داده نمی شود و درمان نشده باقی می ماند. اگر افسردگی درمان نشود، کیفیت زندگی بسیار پایین آمده و خطر خودکشی همواره وجود دارد. ممکن است شما تشخیص ندهید که افسرده هستید و یا به دنبال درمان آن نباشید. اما اگر هر چه زودتر به فکر علائم و به دنبال درمان باشید، شانس درمان کامل، سریع تر و بیشتر است.

پیشگیری از عود بیماری نیز بسیار مهم است. افسردگی در هیچ سنی، طبیعی تلقی نمی شود و درمان آن اهمیت زیادی دارد.

افسردگی در بچه ها معمولا به سختی تشخیص داده می شود.
در نوجوانی ممکن است افسردگی به علت تغییرات هورمونی ایجاد شود. برخی اوقات والدین این بچه ها نیز افسرده هستند و باید درمان شوند

همچنین افراد مسن ممکن است تصور کنند که احساس افسردگی آن ها طبیعی است. درمان این افراد از ناتوانی زودرس آن ها جلوگیری می کند و از خطر مرگ مربوط به افسردگی می کاهد. حمایت خانواده در درمان افسردگی نقش مهمی دارد. داروها را نباید خودسرانه مصرف کرد. مصرف برخی داروها با هم، ممکن است کشنده باشد.

ترکیبات گیاهی نیز با برخی داروها تداخل دارند و ممکن است عوارض جدی ایجاد کنند. در برخی موارد حتی بعضی از غذاها ممکن است با دارو تداخل داشته باشند.

بر اساس تاریخچه بیماری، شدت و ماهیت افسردگی، نوع دارو توسط پزشک انتخاب می شود و در مورد رژیم غذایی، و تداخلات دارویی توضیحات لازم داده می شود.فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش سلامت تبیان
خارج شده است

... و من الله التوفیق ... پروین عابدی ، واحد مشاوره
p.abedi.moshaver
Moderator
Hero Member
*****
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 1504ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : آپریل 13, 2013, 10:00:46 pm »


فواید غیرمنتظره درمان افسردگیدرمان افسردگی ممکن است موجب بازگرداندن اعتماد به نفس و تقویت ارتباطات عاطفی فرد شود.

افسردگی

1- خواب بهتر

افسردگی باعث می شود که از خواب خوب محروم شوید، سخت به خواب بروید و یا خیلی زود از خواب بیدار شوید. علاوه بر این، کمبود خواب می تواند افسردگی را بدتر کند.

درمان افسردگی می تواند خواب شما را بهتر کند.

 

2- زندگی بهتر

برخی از داروهای ضدافسردگی ممکن است میل جنسی را کاهش دهند. البته همیشه اینطور نیست.

یک مطالعه ای نشان داد که 70 درصد افراد افسرده ای که دارو مصرف نمی کردند، دچار کاهش میل جنسی شدند.

درمان افسردگی ممکن است موجب بازگرداندن اعتماد به نفس و تقویت ارتباطات عاطفی فرد شود.

 

3- کاهش درد

درمان افسردگی می تواند احساسات شما را بهتر کند و درد را کاهش دهد.

افسردگی می تواند درد غیرقابل تحمل را موجب گردد. تحقیقات نشان داده که بیماران دچار آرتریت و میگرن اگر افسردگی داشته باشند، احساس درد زیادی می کنند.

 

4- بهبود سلامتی

درمان افسردگی می تواند از بسیاری از بیماری های جدی و مزمن جلوگیری کند.

افسردگی می تواند عوارضی را در بدن داشته باشد.

یک تحقیق نشان داد که زنانی که افسرده هستند، دو برابر در معرض خطر مرگ ناگهانی ناشی از حمله قلبی نسبت به زنانی که افسرده نیستند، می باشند.

پس، درمان افسردگی می تواند خطرات سلامتی را کاهش دهد.

 

5- بهتر کار کردن

افسردگی باعث می شود که به سختی شغل خود را نگه دارید و در آن شغل بمانید.

اگر شما افسرده هستید، ممکن است تمرکز کمتری بر کارهایتان داشته باشید و باعث مشکلات زیادی در کارتان شود.

 

6- بهبود حافظه و تفکر

آیا احساس فراموشی دارید؟ آیا نمی توانید به خوبی فکر کنید؟
کارشناسان دریافته اند که تغییرات ساختاری در نواحی از مغز که مسئول حافظه و تصمیم گیری است، در اثر افسردگی بوجود می آید

درمان افسردگی می تواند از این تغییرات جلوگیری کند و حافظه را تقویت نماید.

 

7- زندگی شادتر

ناراحت و عصبانی هستید؟

درمان افسردگی می تواند به تقویت روحیه شما کمک کند، تنش را کاهش دهد و روابط خانوادگی را بهبود دهد.

 

8- روش زندگی سالم تر

چرا افسردگی باعث افزایش وزن برخی افراد می شود؟

این به خاطر رفتار است، کمتر فعالیت می کنید و برای راحتی خود، غذا بیشتر مصرف می کنید.

همچنین به علت فیزیولوژیکی نیز می باشد، مقدار کم مواد شیمیایی خاص مغز می تواند ولع خوردن شیرینی ها را زیاد کند.

درمان افسردگی می تواند انرژی بیشتری را به شما بدهد و باعث شود که تحرک کنید و شیوه غذاخوردن خود را تغییر دهید.

 

9- هرج و مرج کمتر و کنترل بیشتر

هنگامی که افسردگی باعث از دست دادن انرژی می شود، می تواند خیلی سخت به نظر آید.

هنگامیکه هرج و مرج بیشتر شود، توانایی شما کمتر می گردد.

درمان افسردگی می تواند انرژی را در مواقعی که نیاز دارید، ذخیره کند و به این وسیله شما زندگی خود را تحت کنترل درمی آورید و سازمان دهی می کنید.

 

10- روابط قوی تر با دوستان و خانواده

درمان افسردگی می تواند روابط اجتماعی را بهبود بخشد.

افسردگی باعث منزوی شدن فرد می شود، اعتماد به نفس را کم می کند و احساس دوست داشتن را کاهش می دهد.

درمان و داروها می تواند کمک به بازگرداندن اعتماد به نفس کند.

هنگامی که افسرده هستید، تماس مجدد با دوستان قدیمی بسیار سخت است. اما این بخش مهمی از بهتر شدن افسردگی می باشد.

 

11- کمک گرفتن

برخی از افراد مبتلا به افسردگی سعی می کنند که صبر کنند و بدون درمان بهبود یابند.

این یک اشتباه است.

مطالعات نشان داده که بدون درمان، افسردگی طولانی می شود و علائم آن بدتر می شود.

هر چه زودتر به یک پزشک مراجعه کنید و شانس خود را برای آینده ای سالم رقم بزنید.


مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان
خارج شده است

... و من الله التوفیق ... پروین عابدی ، واحد مشاوره
صفحه: [1]
  چاپ صفحه  
 
پرش به :