صفحه: [1]
  چاپ صفحه  
نويسنده موضوع: عوامل مؤثر در بهداشت روانی  (دفعات بازدید: 4273 بار)
0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.
p.abedi.moshaver
Moderator
Hero Member
*****
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 1504ديدن مشخصات
« : آپریل 23, 2014, 09:49:06 am »

عوامل مؤثر در بهداشت روانی

 نویسنده: دکتر بیوک تاجری 


بنا به تعریفی ساده تمام خصائص رفتاری فرد که موجب امتیاز او از دیگران می شوند شخصیت اورا تشکیل می دهند و وجود این خصائص در شکل دهی رفتار فرد نقش بسزائی دارند . از اینروست که بین شخصیت فرد و بهداشت روانی او رابطه بسیار قوی وجود دارد. کسی که از رشد تکامل طبیعی شخصیت با توجه به سن بهره مند نباشد و شخصیت وی به صورتی نضج یافته تشکیل شده باشد نمی تواند از سلامت و بهداشت روانی مطلوبی برخوردار باشد و سازگاری مطلوبی با محیط خود نخواهد داشت و احتمال بروز اختلالهای روانی در چنین شخصیتی بسیار زیاد است . با این تعریف کلیه عواملی که به نحوی در تکوین و تکامل شخصیت مؤثر هستند در بهداشت روانی نیز مشارکت دارند بنابراین عوامل مؤثر در بهداشت روانی را می توان به دو دسته،عوامل فردی و عوامل اجتماعی تقسیم کرد :

عوامل فردی :

1- تأمین نیازهای جسمی : بهداشت روانی مستلزم بها دادن به تأمین نیازهای اولیه انسان همچون غذا ،آب و …. است . به هم خوردن تعادل بدنی به عنوان یک خطر برای موجود زنده موجب اختلال در بهداشت روانی نیز خواهد شد چرا که سلامت روان تحت تأثیر سلامت تن قرار می گیرد . ناکامی و محرومیت شدید در ارضای نیازهای اولیه ممکن است سبب بروز اختلالات شدید رفتاری در فرد شود . ( شاملو ،1379 :252 )

2- تأمین نیازهای روانی : از مهمترین آنها احساس ایمنی و احساس ارزشمندی می باشد .

          الف َ) احساس ایمنی : نیاز به احساس ایمنی در هر سنی وجود دارد و درهر سن منابع تولید آن متفاوت است . در نوزادان ،شیر دادن و پذیرفته شدن کودک و در دوران مدرسه آموزگاران و همکلاسی ها سهم مهمی در ایجاد احساس ایمنی در فرد دارند . در بزرگسالی احساس ایمنی به وسیله عواملی همچون سلامتی ،مقام اجتماعی،ثروت و پیشرفت در کار و ارتباط صحیح خانوادگی و اجتماعی بوجود می آید . در پیری هم مورد احترام بودن و پذیرفته شدن از عوامل مؤثر در احساس ایمنی است . هر تجربه ای که احساس ایمنی را تقویت کند سبب پیشرفت و سازش بیشتری در شخص می شود و احساس ناایمنی اساس اغلب اختلالات روانی است . ( شاملو ، 1379 : 137 )

3- واقع بینی : شناخت تواناییهای ومحدودیتهای فردی و اجتماعی و واقع بینی در رسیدن به هدف از اصول سلامت روان است . شخص واقع بین اهداف خود را با توجه به شرایط موجود و استعدادهای خود طرح ریزی می کند و از راههای متناسب نیازهای خود را تأمین می کند . در ضمن انعطاف پذیری سعی می کند احتیاجات فردی را با مقتضیات اجتماعی – فرهنگی و شرایط خود سازش و تطبیق دهد و به طور خلاصه در بر آورده شدن احتیاجات فردی را با مقتضیات خود بیشتر از اندازه توقع ندارد .

4- یاد گیری گذشته : اصول و قوانین یادگیری برای کسانی که در رشته بهداشت روانی مشغول فعالیت هستند اهمیت خاصی دارند. رفتاری که در یک موقعیت بخصوصی تولید شده است را به خطر می اندازد از طریق انواع یادگیری آموخته شده اند .

عوامل اجتماعی :

          از آنجا که انسان نمی تواند به طور انفرادی زندگی کند و خود را از تأثیرات دیگران بدور نگاهدارد به همین سبب بهداشت و سلامت روانی فرد تحت تأثیر عوامل اجتماعی نیز هست

1- نهادهای اجتماعی : خانواده ،مدرسه و جامعه از نهادهای اجتماعی هستند که در تشکیل شخصیت فرد اثر بسزایی دارند . از اینرو به عنوان عوامل مهم در بهداشت روانی محسوب می شوند . اساس رفتار بشر تحت تأثیر یاد گیریهای محیطی است که از دوران کودکی آغاز می شود . اگر خانواده ،مدرسه و اجتماع با ارزشهای صحیح حاکم وظایف خود را بر آوردن نیازهای گوناگون کودک به خوبی انجام دهند موفقیت فرد در زمان بلوغ و بزرگسالی افزایش می یابد .

2- شرایط محیطی: به طور کلی منشأبسیاری از اختلالهای روانی ناکامیهاو تعارض هایی هستند که برای شخص اهمیت دارند ولی او از حل آنها عاجز است . شرایط فشارزای محیطی ،ناکامی فرد و سازگاری اجتماعی و وقایعی که موجب استرس می شوند در پیدایشبیماریهای روانی نقش مهمی دارند . زندگی آدمی هیچگاه به دور از مشکلات نیست و موانع متعددی گاه اورا از رسیدن به هدفهایش باز می دارند . راه و روش طبیعی برای از بین بردن این موانع و یاغلبهآنها این است که فرد بر تلاش و کوشش خود بیفزاید ام ناکامیهای طولانی مدت موجب فشار روانی خواهند شد .
خارج شده است

... و من الله التوفیق ... پروین عابدی ، واحد مشاوره
صفحه: [1]
  چاپ صفحه  
 
پرش به :