صفحه: [1]
  چاپ صفحه  
نويسنده موضوع: تفکر دلفینی  (دفعات بازدید: 1725 بار)
0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.
p.abedi.moshaver
Moderator
Hero Member
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 1504

ديدن مشخصات
« : می 31, 2014, 12:51:07 pm »

نوع تفکرتان را در زندگی زناشویی مشخص کنید؟

وقتی نظریه های جدید در حیطه روان شناسی من جمله خانواده را مطالعه می کنیم بر تاکید تمام نظریه ها بر نوع تفکر زوجین و تاثیر آن در پیدایش مشکلات مواجه می شویم . آنقدر در زمینه تفکر افراد و قدرت تفکر صحبت شده و کتاب نوشته شده است که تقریبا غیر قابل شمارش می باشند کتابهایی چون راز، چهار اثر از فلورانس، قدرت ذهن و…. در نظریه های شناخت گرایانی چون بک و الیس علت مشکلات رفتاری و زناشویی افراد تحریف واقعیات و تفکرات غیر منطقی شناخته می شود . الیس در شرح نظریه خود می گوید که اگر مشکلات رفتاری و زناشویی ما تنها به این دلیل بود که همسرمان رفتار بدی دارد یا بد حرف می زند ما نباید واکنشهای هیجانی منفی شدیدی از خود نشان دهیم در این موقعیتها ما باید ناراحت بشویم نگرانی را تجربه کنیم و این هیجانات نباید طوری باشد که ما دچار سر درگمی شویم . وقتی واکنش هیجانی منفی ما خیلی شدید است طوری که ما را افسرده ، مضطرب و خشمگین می سازد باید دنبال عامل سومی باشیم که مسبب این هیجانات است الیس این عامل سوم را باورها و تفکرات غیر منطقی می داند بعنوان مثال وقتی زن و شوهری با یکدیگر مشاجره می کنند و یکی از زوجین درباره والدین دیگری صحبتی می کند و این موضوع از طرف او مطرح می شود که آنها نباید با من چنین رفتاری کند یا به من توهین کردند و من دیگر نمی توانم این زندگی را تحمل کنم یا آنها را تحمل کنم و به قول معروف از کاه کوه می سازد عامل ناراحتی این فرد تنها گفته ها یا کردار والدین همسر نیست بلکه این باور غلط او می باشد که او را برانگیخته کرده و باعث ناراحتی و به هم خوردن تعادل روانی فرد می شود.

در مواجهه با زوجینی که جهت مشاوره در مرکز مشاوره حضور می یابند عینا شاهد موضوع بالا بوده ام و زوجینی را دیده ام که به دلیل داشتن تفکرات غلط ،زندگی آنها به مرز جدایی رسیده است و وقتی به آنها گفته می شود نوع تفکرات آنها باعث شده که زندگی شان به این مرحله برسد نمی پذیرند و مسرانه تاکید کردند که مشکل از جانب آنها نیست و این اعمال و رفتار دیگران و همسرشان است که مشکل را ایجاد نموده است و حاضر به پذیرش این واقعیت نیستند.

تفکرات غلط درباره زندگی زناشویی بدین ترتیب است: من قربانی هستم و نمی توانم کاری بکنم ،مرد دیگه چه کارش کنم یا همسرم اینجوری دیگه کسانی که این باورها را قبول دارند با شرایط زندگی می سوزند و می سازند ، دسته دوم اعتقاد دارند که من باید همیشه حرف خودم را به کرسی بنشانم وبه قول معروف گربه را دم در حجله بکشم این افراد فقط زمانی احساس خوبی دارند که حرف حرف آنها باشد باور این افراد این است که باید حمله کرد و تنها راه خوشبختی این است که تو پیروز شوی و شخص فاتح همه چیز خواهد داشت ، در دسته سوم زوجینی قرار می گیرند که از شرایط ناراضی هستند و سکوت اختیار می کنند حرفی نمی زنند ولی بطور نامحسوس به چهره و شخصیت طرف مقابل خدشه وارد می کنند این دسته برخلاف دسته اول که شرایط را پذیرفته اند و با آن کنار آمده اند و به قول معروف با مشکلاتشان مشکلی ندارند از این نوع زندگی راضی هستند و برای حفظ آن تلاش میکنند و زوجینی که در این دسته قرار می گیرند هیچ تلاشی نمی کنند . دسته چهارم زوجینی هستند که فکر می کنند زندگی یک بازی است و باید راه و رسم این بازی را یاد گرفت اینها در یک تیم بازی می کنند و حریف شان مشکلات و ناملایمات زندگی است . این دسته از افراد با این نوع تفکر به بهترین پیامد که همان رضایت زناشویی است دست پیدا می کنند. برای اینکه ویژگیهای تفکرات مطرحه شده در بالا بیشتر در خاطر خوانندگان عزیز بماند ما در زیر هر یک از این تفکرات را به موجودی نسبت می دهیم که از نظر صفات بیشترین همخوانی را با تفکر مربو ط دارد. ویژگی هر یک از تفکرات در زیر مشروحا توضیح داده شده است:

۱- ماهی کپور

این ماهی ها همیشه قربانی هستند چرا که پیوسته توسط ماهی های دیگر شکار می شوند ولی با وجود همه این شکار شدنها باز شاهد آن هستیم که جمعیت این گونه ها کم نشده و با این شرایط سازگار شده اند در حیات اجتماعی بشر نیز برخی انسانها چنین هستند و در نقش ماهی کپور حاضر می شوند این افراد دائما خود را قربانی این یا آن چیز، این مسئله یا آن مسئله، این یا آن شخص می دانند و حتی ممکن است قربانی روابط غلط و تفکرات منفی خود شوند ولی با این وجود تعداد کسانی که دارای این شخصیت در زندگی زناشویی هستند کم نیستند و این تفکر بیشتر در خانمها دیده می شود البته بر حسب مورد در آقایان هم مشاهده شده است . ویژگی بارز کسانی که به این نوع تفکر اعتقاد دارند اعتماد به نفس ضعیف و قبول نداشتن خود به عنوان یک فرد ارزشمند و با کفایت، انعطاف پذیری بیش از حد و نداشتن حریم مشخص فردی، از خود گذشتگی فراوان است . این افراد آنقدر سختی ها را منفعلانه تحمل می کنند تا بالاخره یک روز بر آنها نسبتا فائق شوند. نمونه بارز این مثال زنی است که هر چه شوهر می گوید می خواهد و هر فعلی را که انجام می دهد می پذیرد و تمام تلاش خود را می کند که حرف ، عمل و خواسته اش احساسات طرف مقابل را جریحه دار نکند و با همرایی و پذیرش انچه از طرف همسر روی می دهد از حملات و مشاجرات پیشگیری می نماید.

۲- کوسه ماهی

کوسه ماهی ها حیواناتی هستند که روش زندگی آنها برنده- بازنده است یعنی برای اینکه من زنده بمانم تو باید شکار شوی و این تفکر در همه حالات بدون تمایز و تفاوت باید صورت بگیرد و فرقی برایشان نمی کند که طرف مقابل کیست و چه می خواهد آنها هر کس را که وارد قلمرو آنها بشود را دشمن فرض می کنند و به او حمله می نمایند این موجودات فقط به فکر برنده شدن هستند برای او هر ماهی یک دشمن محسوب میشود که باید او را بکشم و به عنوان یک وعده غذایی میل نمایم . دنیای کوسه ها همیشه یک میدان نبرد است که اگر حمله نکنی مورد هجوم قرار خواهی گرفت. به اطرافیانتان نگاهی بیندازید مطمئن باشید زوجینی را خواهید دید که دارای این باور هستند که اگر کوتاه بیای پرو می شود تو نباید تسلیم شوی و کوتاه بیایی، ناسلامتی تو مردی، دکتری، تحصیل کرده ایی، مگر چه چیزیی کمتر از همسرت داری ، مرد هست که باشد تو هم زنی ، تا به کی میخوای تو سری خور باشی بجنگ تا بجنگیم، اگر او به من یکی بگوید من ده چیز در جواب او می گویم ، اگر بزند میزنم و اگر درباره والدینم صحبت کند خاندانش را جلوی چشمانش می اورم، همه اعم از همسر،فرزند ، والدین همسر و حتی والدین خودش نظری برخلاف نظر تو دارند و دارند علیه تو رفتار می کنند به آنها حمل کن به کسی رو نده تا بتوانی عنان زندگیت را کنترل کنی. این افراد اهل مشورت، صحبت و ابراز احساسات نیستند به قول معروف اینها خود رای و خود محور و پیرو اصل لذت ( یعنی نیازهایم باید بدون چون و چرا و در اسرع وقت ارضا شود)هستند و همسر و فرزند جزء دارایی این افراد محسوب شده و می توانند هر رفتاری با این دارایی ها انجام بدهند شدیدترین توهین ها و ضرب وشتم را اعمال می کنند چرا که مالک، صاحب آنها هستند من هر جور بخواهم رفتار می کنم و هیچ کس حق اعتراض ندارد این نوع تفکر بیشتر در آقایان دیده می شود هر چند که در حال حاضر در بین خانمها هم شیوع پیدا کرده است. در واقع این نوع طرز تفکر نشان دهنده نبرد قدرت است و مشخص می کند که زوجین خانه را با زورخانه یا رینگ مسابقه اشتباه گرفته اند. افراد معتقد به این نوع تفکر نیز دارای اعتماد به نفس شکننده هستند شاید در ظاهر دارای اعتماد به نفس باشند و به قول معروف از دماغ فیل افتاده باشند اما در درون خود این اعتماد به نفس را خیلی شکننده می بینند و می جنگند تا به خود اثبات کنند هنوز قوی هستند منطق و استراتژی آنها زور و بازوست.

۳- موریانه

موریانه ها حیوانات تهاجمی هستند که هیچگاه اشکارا به هدف خود حمله نمی کنند بلکه در دراز مدت از درون اهداف خود را طوری می خورند و آنچنان ضربه ایی به حریف خود از درون می زنند که اثری از حریف باقی نمی ماند و نمی توان زخمها و جراحتهایش را تسکین دا د یا درمان کرد و در حالیکه ظاهر حریف سالم و سر حال به نظر میرسد و فکر میکنید همه چیز رو به راه است به ناگاه مشاهده میکنید که بیچاره متلاشی شده است. اینجاست که به این مطلب پی خواهیم برد که ،نعره هیچ شیری خانه های چوبی را خراب نمی کند من از سکوت موریانه ها می ترسم. زوجینی را شاهد بودم که همین استراتژی را برای زندگی زناشویی خود انتخاب کردند روابط این زوجین ظاهرا بسیار خوب و ایده آل به نظر میرسد و سالیان سال هست که درگیری آن چنان شدیدی بین آنها وجود ندارد شاید هم اصلا درگیری و مشاجره ایی با هم نداشته اند ولی یک روز فرا می رسد که همه چیز برایشان تمام می شود و دیگر هیچ کاری نمی توان برای تداوم زندگی آنها کرد . آنچه بصورت نامحسوس در زندگی این افراد روی داده بدین شرح است که یکی از زوجین از رفتار کردار و اعمال طرف مقابل خوشش نمی اید این در حالی است که هیچگاه این موضوع را با او مطرح نمی کند از آنجا که تحمل این اعمال برای زوج غیر ممکن است و همچنین نمی تواند مانند ماهی های کپور با مشکلش کنار بیاید و شرایط را بپذیرد و راه حلی پیدا نماید که خود حداقل کمتر آُسیب ببیند شروع می کند و شرایطی فراهم می نماید که بیشتر اذیت می شود ، نسبت به همسرش بی تفاوت می شود و می پذیرد که تغییر غیر ممکن است و چاره ایی جز سکوت نمی بیند سعی می کند کمتر همسرش را ببیند با او کمتر وقت بگذراند و صحبت نماید یا رابطه جنسی داشته باشد این موضوع سالیان سال تکرار می شود و هر سال شرایط بدتر از سال بد می شود و چون در یک دوره طولانی مدت همه این اتفاقات رخ می دهد هیچ کس تغییرات را حس نمی کند حتی همسر. وقتی متوجه این موضوع ،همسر یا دیگران می شوند که مانند یک غده سرطانی تمام اعضا و جوارح داخلی را فرا گرفته و تنها راه حل ممکن طلاق میباشد. برای آگاهی از علائم این تفکر می توانید مطالب مقاله نشانه های هشدار دهنده در مورد فروپاشی زندگی مشترک را بخوانید.

۴- دلفین

دلفین یکی از باهوش ترین حیواناتی است که بر روی کره زمین ساکن است این موجود دوست داشتنی و بازیگوش دارای ویژگی هایی است که او را قادر ساخته در تمام شرایط سازگار و زندگی شادی را تجربه کند یکی از این ویژگیهای زندگی گروهی آنهاست. زندگی برای دلفین ها نوعی بازی است بازی از نوع برنده-برنده . و این نوع تفکر باعث شده که تربیت کنندگان حیوانات از آنها برای نمایش و سیرک استفاده کنند. ویژگی بعدی اتحاد آنهاست و توافق بر سر موضوعات مشترک بعنوان مثال وقتی که کوسه ایی به دلفینها حمله می کند دلفینها این حمله را نوعی بازی محسوب می کنند و سعی دارند با کوسه بازی کنند اما همین که از خصومت کوسه آگاه می شوند با یکدیگر متحد شده و حساب کوسه را می رسند به عبارتی آنها در یک تیم هستند و هر چه منافع مشترک آنها را به خطر بیندازد اول با آرامش و بازی و بعد اگر خطر رفع نشد با تمام قوا حریف را دک می کنند ویژگی بعدی دلفینها خصلت تعاون و همکاری آنهاست اگر یکی از اعضا گروه مجروح شود مابقی او را محاصره کرده و به او کمک می کنند تا به یک محل امن برسند. دلفین ها بسیار مهربان هستند و گزارشاتی مبنی بر نجات انسانها توسط دلفین ها رسیده است. بعضی از زوجین نیز دارای این نوع تفکر هستند و زندگی زناشویی خود را بر مبنای این تفکر می سازند این زوجین زندگی را یک نوع بازی می بینند و بازی آنها نه تنها رقابتی یعنی برنده- بازنده نیست بلکه اعتقاد بر استراتژی برد-برد دارند در روابط زناشویی من نیازهای تو را ارضا می کنم و تو هم نیازهای من را. اگر مشکلی برایشان پیش بیاد ابتدا با یکدیگر صحبت می نمایند بعد روشی را اتخاذ می کنند و برای رسیدن به هدف با هم متحد می شوند علیه مشکل نه علیه یکدیگر. آنها خود،همسر و دیگران را بدون هیچ قید و شرطی دوست دارند و به آنها بی دریغ و بدون چشمدات مهر می ورزند و نتیجه این مهربانی را هم می گیرند و به این جمله که عشق و محبت همه چیز را مغلوب می کند ولی خود مغلوب چیزیی نمی شود ایمان دارند زندگی را همچون دلفین ها تحت نظر می گیرند و حواسشان به همه مسائل است ولی هیچگاه بدبینانه به آنها نگاه نمی کنند این رفتار آنها مصداق بارز اصل صحت اسلام (همه چیز خوب است مگر خلافش ثابت شود) است از آنجا که زندگی را نوعی بازی می دانند هر جا مشکلی مشاهده کردند جر زنی یا دغل بازی دیدند با طرف مقابل صحبت می کنند و معتقدند با یادآوری و گفتگو می توان مشکل را حل کرد و اگر این روش آنها جواب نداد سعی می کنند از منابع معتبر دیگر چون روان شناس و متخصص استفاده کنند وبه آخرین راه حلها در ابتدا مشکل فکر نمی کنند وسعی میکنند راه حل های مختلف را آزمایش کنند مهم تر از همه اینکه همانند دلفینها از انعطاف پذیری مناسبی برخوردارند. این تنها تعداد کمی از ویژگی های کسانی است که تفکر دلفینی دارند و از بالاترین میزان رضایت زناشویی برخوردارند پس بیاید تفکرات غلط درباره زندگی مان را دور بریزیم و تفکر های منطقی و سالم را جایگزین آن کنیم تا به سعادت و سلامت فردی و خانوادگی برسیم.

بیاید دلفینی بیاندیشیم و دلفینی زندگی کنیم..
خارج شده است

... و من الله التوفیق ... پروین عابدی ، واحد مشاوره
صفحه: [1]
  چاپ صفحه  

پرش به :