صفحه: [1]
  چاپ صفحه  
نويسنده موضوع: فاصله خوب است ، فاصله بد است  (دفعات بازدید: 1680 بار)
0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.
p.abedi.moshaver
Moderator
Hero Member
*****
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 1504ديدن مشخصات
« : جون 15, 2014, 10:56:22 am »
دکتر علی شمیسا

www.shamisapsy.ir


فاصله یعنی بینابین دو چیز یا دو موضوع قرار گرفتن، فاصله گاهی استعاره و گاهی نماد یك اشاره است، تو زمانی دو جمله را می‌توانی از هم جدا كنی كه بین آنها یك خط كوتاه فاصله بگذاری و این باعث می‌شود كه مفهوم جمله در ذهن تو درهم نریزد و خط فاصله بین دو دیدار و دو ارتباط می‌تواند مفهوم زندگی را در هم نریزد، خط فاصله حتی روی گوشی‌های موبایل هم موقعیت تصویری دارد، فاصله در موسیقی هم ارج و قرب دارد، فاصله گاهی معنی استراحت بین دو زمان، فاصله گاهی یعنی آتش بس بین دو گروه و یا شكلی از خط كشی در خیابان‌ها برای از بین بردن ترافیك است-.


در هر فاصله‌ایی هزار اتفاق می‌افتد زمانی كه بین دو سخنرانی فاصله می‌گذاری می‌توانی در دل فاصله نفس بكشی و موسیقی آرامبخش پخش كنی و به آرامش درون برسی.
فاصله واژه‌ای است كه در تاریخ زندگی انسان‌ها جایگاه نخستین دارد، فاصله دو چشم، فاصله دیدن دو تصویر، فاصله شنیدن دو آهنگ، فاصله آمدن و رفتن دو دیكتاتور در تاریخ، و هر فاصله كه  تضادی مثل شب و روز را نشان بدهد.
فاصله به یاری تكنولوژی بسیار كم شده است، فاصله یك بعد فیزیكی دارد یك بعد روانشناختی طوری كه تو می‌توانی یك ساعت را هزار ساعت درك كنی و یا یك ساعت را با سرعت نور بسنجی، فاصله، فاصله و انفصال می‌آورد. فاصله وصل دو قلب می‌تواند سال‌ها طول بكشد، فاصله یك راز انسانی است كه گاهی در امتداد تاریخ جا خوش می كند.
فاصله گاهی مبنایی برای فراموشی ایست فاصله بین كودكی و نوجوانی فاصله نوجوانی و جوانی، مرزها انقدر نزدیك به همندكه شاید نتوانی فاصله را درك كنی، كسی می‌گفت فاصله كودكی تا جوانی ام آنقدر كوتاه بود كه من هیچگاه به دنبال غریزه كودكی ام نرفتم.
فاصله بین آمدن دو باران، فاصله یعنی پلك زدن آنقدر سریع كه دركی از میلیون بار پلك زدن را در این طبیعت نداری.
فاصله بین دو رودخانه، فاصله بین تجربه، دو عشق، دو تردید، خیلی‌ها در فاصله عشق را تجربه می‌كنند و خیلی‌ها در فاصله سكته ناقص می‌كنند، فاصله یعنی فراق و درد، خودكشی تدریجی، فاصله یعنی از دست دادن فرصت‌ها، زمانی كه بین موفقیت‌ها فاصله می‌افتد تو به توانمندی های خودت تردید می‌كنی بین توانستن و نتوانستن .
فاصله هم خوب است هم بد و تو گاهی در درك خوبی و بدی این كلمه در زندگی ات وا می‌مانی، فاصله در هر چیزی لازم است و تو بایستی روانشناسی فاصله را خوب درك كنی فاصله بین آمد و شد بهار و تابستان، پائیز و زمستان و این چهار فاصله پر از اتفاقاتی است كه هر جنبنده‌ایی را می‌جنباند.
فاصله فقط یك خط تیره نیست، گاهی یك خط روشن است كه امتداد دارد در طول در عرض در ارتفاع، پلیس هر روز از تو می‌خواهد با خطوط فاصله بگیری تا قانون رعایت شود، مادرم در دوران‌ كودكی از من می‌خواست با خیلی‌ها فاصله بگیرم تا دچار بیماری واگیردار نشوم. من باید یاد بگیرم از گذشته‌های بیهوده‌ام، فاصله جدی بگیرم، اگر از عشق فاصله بگیرم دیگر نمی‌توانم قلبم را تجربه كنم .
این فاصله‌هایی كه تو به آنها دلبسته‌ایی، آخر ترا به انزوا خواهد كشانید. شیوه تحلیل و كنار آمدن با فاصله را بیاموز! بعضی‌ها با فاصله سریع آرام می‌گیرند و بعضی‌ها در فاصله تحلیل می‌شوند و آدم نمی‌شوند. فاصله ها می تواند یك جدایی دردناك باشد، می تواند یك جدایی رهایی بخش باشد.
امروزه فاصله بین آدم‌ها كم شده است، تكنولوژی كار خود را كرده است تو در ثانیه ای می‌توانی از انفعال به اتصال برسی. اما دریغ كه این همه تكنولوژی نتوانسته فاصله روانی بین آدم‌ها را كم كند و خداوند عشق را مامور كرد كه این فاصله‌ها را محو كند. و فقط عشق می‌تواند فاصله‌ها را كمرنگ كند. همانطور كه لبخند می‌تواند هر فاصله مزاحم و ناشناسی را از بین ببرد.

تفكرات بدبینانه عامل فاصله‌های تیره‌اند كه برادر از برادر فاصله می‌گیرند. چرا اصرار داری فاصله بین من و خودت را با سوء ظن آلوده كنی و خیال خود را آسوده كنی، بین صبح تا شام كه بین من و تو فاصله هست تو از نفش یك زن هوشمند به یك مفتش وبازرس تبدیل می‌شوی و حرمت معنوی فاصله زناشویی را از بین می‌بری و تو دیگر زن نیستی بلكه تماماً سوء ظنی!
تو بهتر است پارادوكس فاصله را درك كنی، فاصله‌های مثبت فاصله‌های منفی، بعضی از  فاصله‌ها ایجاد عاطفه می‌كند كه می‌توانی احساسات تخریبی ات را نقد كنی و می‌توانی در فاصله به مفاهیم خود شناسی و عرفانی درونی ات راه پیدا كنی.
زمانی كه در زندگی زناشویی، فاصله رفتار را رعایت نمی‌كنی و متداخل جلو می‌روی به مرحله همسرزدگی می‌رسی این یعنی آلوده شدن فاصله و اینجاست كه بایستی سریع برای مدتی زندگی را ترك كنی، جل و پلاست را جمع كنی، بزنی به كوه، به دشت و جنگل و بعد از چندین روز تو خود را آنالیز می‌كنی و تازه می‌فهمی ‌رعایت فاصله چقدر خوب است.
امروز می‌گویند دنیای شیشه ایی و یا دهكده جهانی یعنی حذف بسیاری از فاصله‌ها در مرزها در بین انسان‌ها یعنی تو به راحتی می‌توانی جدیدترین موسیقی آفریقایی ویارا بشنوی و خود را در عواطف بومیان آفریقایی چینی شریك كنی، اینترنت پر سرعت یعنی حذف فاصله بین انسان‌ها، اما سیاستمداران مرزاندیش به فاصله اعتقاد شدیدی دارند.
اینان از نزدیكی بین انسان‌ها می‌ترسند و معتقدند بایستی فاصله مردم و خودشان كم باشد تا بتوانند با آنها بازی روانی راه بیاندازند و باید فاصله زیاد باشد كه نكند مردم جسارت كنند، به جنگ‌ها نگاه كن! جنگ نتیجه تفكر فاصله اندازی بین آدم‌هاست، در كودكی هر سیاستمدار، این نرم افزار ژنتیكی كاشته می‌شود كه به ترویج فرهنگ فاصله كمك خواهد كرد.
با ایجاد فاصله می‌توان حكومت كرد، فاصله بین آدم‌ها یعنی ترویج فرهنگ خشونت فاصله یعنی حذف نوازش همدیگر

بین هنرمندان واقعی فاصله ایی نیست، فاصله‌ایی هست، فاصله‌ایی نیست چرا كه هر كدام مروج عشق‌اند و برای صلح جهانی تلاش می‌كنند اگر فاصله ایی هم باشد به لحاظ این است كه اثرهایشان از هم متمایز شود، هنرمندان هر نوع فاصله ایی را رد می‌كنند
فاصله خوب مثل دو دایره مماس بر هم در صف نانوایی، در صف بانك، در صف حركت‌های اجتماعی است. فاصله بد است مثل دو دایره متداخل بر هم در عشق، دردوستی، در ارتباط دو پرنده از همدیگر، درروند حركت مادر و فرزند هر نوع فاصله یعنی مرگ و نیستی
در فاصله بین دو دوست، كلام آغاز می‌شود اگر از حال من خواسته باشی سلامتی برقرار است و بعد كلمات است كه رگبار می‌زنند از دلتنگی آه و ناله، اینجا آدم قدر نزدیكی را می‌فهمد و از فاصله نفرت پیدا می‌كند و اشك بروز می‌كند.
تو از طبیعت فاصله گرفته ایی و همین عامل شكنجه خودت توسط خودت می‌باشد. طبیعت هزاران درمانگر دارد كه كافی ایست تو به چند مورد آن پناه بیاوری اما تو از استاد خویش فاصله گرفته ایی و اصل انحراف تو ازهمین جاست. فاصله تو از رود، باران، درخت، برف، خاك ، باعث بیماری تو شده است.
مزاج تو ماشینی شده است انسان عصر حجر چه لذتی از نزدیكی خودش با طبیعت می‌برده است. انسان عصر حجر تكنولوژی را نداشت اما طبیعت را داشت.
و تو زمانی كه از طبیعت فاصله می‌گیری در حقیقت از خودت فاصله گرفته ایی و همین است كه از زندگی ات لذت نمی‌بری. برای حذف فاصله شاگرد طبیعت باش!http://www.shamisapsy.ir/hoder-editorial/131-1388-09-24-20-46-43.html
خارج شده است

... و من الله التوفیق ... پروین عابدی ، واحد مشاوره
صفحه: [1]
  چاپ صفحه  
 
پرش به :