صفحه: [1]
  چاپ صفحه  
نويسنده موضوع: اینترانت استانی  (دفعات بازدید: 8061 بار)
0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.
khosravi
Newbie
*
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 12

ديدن مشخصات
« : آگوست 19, 2010, 10:50:21 am »

ارتباطات نقطه به نقطه هرچند چیز جدیدی در دنیا نیست اما ارتباطات داخل استانی اخیرا به بحث داغ مخابراتی دولت ما تبدیل شده این ارتباط یک سرویس تعمیم یافته PTPاست این سرویس مخصوص کسانیست که داراي يك نقطه مركزي بوده و نيازمند برقراري ارتباط بين اين نقطه با ساير نقاط ديگرند. در اين روش در صورتيكه مجموع پهناي باند لينك‌هاي متصل به نقطه مركزي كمتر از 2 مگابيت باشد كليه لينك‌ها به صورت Channelized توسط يك پورت و يك زوج سيم به سايت مركزي مشتري منتقل مي‌شود،؛ بانك‌ها، شركت‌هاي بيمه و نظاير آنها از مشتريان عمده اين سرويس هستند. تعداد نقاط تماس در ارتباطات PTMP از چند تا چند صد نقطه قابل تعريف است.
عليرغم برقراري ارتباط امن در بستر ارتباطي PTP و PTMP اين شبكه‌ها در مقابل خرابي لينك‌هاي ارتباطي در ابر شبكه داده كشور حساس هستند، یعنی به علت برقراري ارتباطات از يك مسير انحصاري در صورت قطع مسير، جايگزيني به سهولت امكان‌پذير نخواهد بود.
مخابرات با استفاده ازPTP قادر است ارتباط بين دو نقطه دلخواه مورد درخواست مشتري ( درهر استان ) را از طريق مودم‌هاي DSL از محل مشتري تا نزديكترين مركز مخابراتي و با استفاده از بستر TDM يا ATM فراهم كند، در اين مورد مطابق با مدل شبكه‌اي OSI ارتباط مشتري در لايه يك و دو شبكه فراهم مي‌آيد و مشتري مي‌تواند بر اساس پروتكل انتخابی در لايه سوم نظير IP و IPX و ... ارتباط بين نقاط شبكه خود را برقرار كند.
با توجه به ايجاد يك بستر وسيع IP در سطح كشور با گستردگي در مراكز كليه استان‌ها و همچنين قابليت دسترسي كليه شهرها به اين شبكه از طريق شبكه‌هاي دسترسي استاني (TDM, ATM) شركت مخابرات سرويسي به نام "اينترانت" به متقاضيان ارائه مي‌كند كه در اين سرويس آدرس‌هاي اينترنتي Private در داخل كشور به صورت يكتا و سازمان‌دهي شده تخصيص داده مي‌شود، با اتصال متقاضيان به اين شبكه امكان دسترسي به كليه نودها و ميزبان (host)هاي داخل كشور فراهم مي‌شود...
هدف این مقدمه رسیدن به موضوع اینترانت بخصوص اینترانت دولتی استانی و مزایا و مشکلات اون بود امیدوارم همه دوستانی که میتونند و اطلاعاتشون خیلی بیشتر از منه در ارتقای سطح آگاهی بقیه در این مورد نظر بدند!
متشکرم
خارج شده است
elahehT
Newbie
*
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 2

ديدن مشخصات
« پاسخ #1 : آگوست 28, 2010, 09:30:57 pm »

سامبولی بلیکم چاکر قربون ... پوزخند
من از اینا که وگفتی چیزی سر درنویارم اما خواستم از خودم ابراز وجود در وکنم  پوزخند چشمک
خارج شده است

حتی اگر تنهاترین تنهایان شوم ، باز هم خدا هست ...
khosravi
Newbie
*
آفلاین آفلاین

ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : آگوست 29, 2010, 11:33:05 am »

بیایید راجع به روند اجرا و مقدمات مخابراتی اتصال به شبکه که مخصوصا قسمت تعامل با مخابرات خودش هفت خوان رستمه! صحبت کنیم
خب خوشبختانه حالا دیگه خطوط شهری و حتی بین شهری ما دیگه از نوع فیبرهای نوری هستند و درست بهمین دلیله که پهنای باند بالایی ( بالاتر از 112مگابایت) میتونیم داشته باشیم حالا چرا میگن 2M هنوز نمیدونم!
شما وقتی اولین درخواست رو میدید و اقدام به بستن قرارداد با مخابرات می کنید بر اساس امکانات اون مرکز مخابراتی و میزان فاصله نوع خط را تبدیل میکنند
علت استفاده از خطوط DLC ارزان بودن و بالا بودن کارایی آنها نسبت به خطوط دیگر است.این خطوط قابلیت جابجایی پهنای باند بالایی را نسبت به خطوط عادی(زوج سیم )و تجهیزات قدیمی تر (PCM) دارد.بر روی تجهیزات خطوط DLC میتوان براحتی GAME . VIDEO . TV .INTERNET . INTERANET. و راه اندازی کرد.
اینترنت ملی که دولت میخواد انجام بده روی همین خطوطه ! یعنی از آن به بعد دیگه حتی تلویزیون را از این بستر بشه دید.با دوستان در داخل و حتی خارج کشور بتوان با هزینه ای اندک بازی های تحت شبکه انجام داد و ....
بعد از درخواست بطور معمول سه تا هفت روز طول می کشد تا خط رو تحویل بدند( البته به شرطیکه اولین متقاضی اون منطقه نباشین تا از قبل با مرکز دیتا هماهنگ باشن و بدونن باید چکار کنن!!! )
در نهایت مودم ADSL را کانفیگ می کنید هر PVC Configuration را می توان برای منظور خاصی تنظیم کرد و حالا اینترانت هم به سامانه اضافه شده که قابل بهره برداری است...
در مورد توابع دانشگاه خودمون هم که بچه های متخصص سایت فنی همه اینارو  انجام میدن و سیستم آماده ی اتصال به شبکه رو بهتون تحویل میدن که جای تشکر داره !
خارج شده است
mahdi
Newbie
*
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 5

ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : آگوست 29, 2010, 11:49:31 am »

سلام ممنون
میخوام اطلاعات عمومیمو در مورد این موضوع بیشتر کنم
لطفا ادامه بدید من چند تا سوال هم دارم لطفا شخصا جواب بدید
راستی اینترانت به منازل نمیدن ؟!
خارج شده است
nikafraz
Administrator
Newbie
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 10

ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : آگوست 30, 2010, 09:48:04 am »

سلام بر همه عزیزان

خواستم از جناب خسروی به خاطر تشکرشون سپاسگزاری کنم. ایشون جزو معدود افرادی هستن که  از بچه های فنی سایت تعریف کردند. معمولا همه افراد از کاربران ما گرفته تا حتی مدیر خودمان(البته نه همه آنها از بدو تاسیس اداره اطلاع رسانی) فقط اثرات مشکلات رو می بینند و فکر می کنند عامل همه این مشکلات هم بچه های فنی سایت هستند غافل از اینکه در انجام اکثر امور مشکلات غیر فنی وجود دارد که بچه های فنی را در انجام کار فلج می کند.  در همینجا جناب خسروی به مشکلات مخابرات در انجام کارها اشاره کردند که واقعا نشانه اشراف ایشان به مسائل دارد و بنده از ایشان تشکر می کنم. معمولا در 90 درصد مواقع مخابرات مشکل دیر انجام شدن ارتباطات و کندی سرعت است و متاسفانه پاسخگو هم نیستند یا عملا شما را سر می دوانند.
برای مثال پروژه 800 نقطه استانداری در سال 87 رقم خورد که قرار بود در مرحله اول کار تا حداکثر شهریور 88 تعداد 50 نقطه از واحدهای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان راه اندازی و تحویل شود که متاسفانه تا کنون فقط 41 نقطه تحویل داده شده است. تازه تراژدی موقعی شروع می شود که متوجه می شوید که در بعضی از شهرستانها به واحدهای اداری ارتباط ADSL با پهنای باند یک مگابیت ارائه می کنند ولی ارتباط کل  شهرستان تا شهر اصفهان دو مگابیت است. این یعنی اگر همه ادارات آن شهر همزمان با هم از پهنای باندشان استفاده کنند پهنای باند آنها تا شهر اصفهان بسیار کمتر از یک مگابیت خواهد بود. برای این مسائل هم همیشه مخابرات جواب آماده ای دارد مثلا اینکه هنوز تجهیزات به ما نرسیده است- در این منطقه فیبرمان به بهره برداری نرسیده و ....
در موارد دیگر نیز مشکلات مشابهی(از مخابراتی گرفته تا چیزهای دیگر) وجود دارد که معمولا کاربران فقط نتیجه را احساس می کنند و تصورشان این است که بچه های  سایت دانشگاه  کم کاری داشته اند.

بنده باز هم از توضیحات خوب جناب خسروی تشکر می کنم.
« آخرين ويرايش: آگوست 30, 2010, 09:53:48 am توسط nikafraz » خارج شده است
khosravi
Newbie
*
آفلاین آفلاین

ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : سپتامبر 04, 2010, 10:25:22 am »

در مورد مطلب جناب Mahdi  و اینترانت تا درب منازل !!! علاوه بر بحث  فیبرنوری و حالا حالا ها مقرون به صرفه نبودن اجرای این طرح ، تا اونجاییکه من میدونم به دفاتربزرگ و شرکتهای خصوصی هم نمیدن چه برسه به منازل! حتی سیستم بانکها هم متفاوته فقط میدونم که قراره برای مدرسه ها فوری اقدام کنن!
لطف کنید همه نظرات و سوالاتتون رو همین جا مطرح کنید
خارج شده است
khosravi
Newbie
*
آفلاین آفلاین

ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : سپتامبر 04, 2010, 10:52:40 am »

خواهش میکنم جناب نیک افراز، حق با شماست...  لبخند  در ضمن خوشحال میشیم درخصوص همین طرح 800 نقطه استانداری بیشتر بدونیم ، مثلا اینکه برای توابع اقماری دانشگاه که متصل به شبکه اند علاوه بر آدرس های روی دامین و اون url های با پروکسی که اعلام شده چه استفاده های کاربردی اداری دیگه ای مثل mailserver و... میتونه داشته باشه ؟
خارج شده است
mahdi
Newbie
*
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 5

ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : سپتامبر 20, 2010, 10:13:27 am »

Ok... به هر حال تشکر میکنم مشکل اولیه من رفع شد من تونستم دوباره وصلش کنم
من هم الان با مخابرات مشکل پیدا کردم میگن اصولا به مخابرات مربوط نمیشه و باید با مرکز داده استان اصفهان تماس بگیرم
جناب نیک افراز من از کجا میتونم بفهمم الان پهنای باند واقعی مون چقدره ؟

3چیز هرگز بر نمی گردد :  زمان - کلام - موقعیت
خارج شده است
nikafraz
Administrator
Newbie
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 10

ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : سپتامبر 21, 2010, 09:30:50 am »

با سلام

برای اطلاع از پهنای باند تقریبی خودتون می تونید یک فایل با حجم بالا را  از سرور دانشگاه (http://ftp.mui.ac.ir)  بدون اینکه به VPN متصل باشید با استفاده از نرم افزارهای Download Manager مثل Download Accelerator(DAP) دانلود کنید. اینو هم اضافه کنم که در این نرم افزارها بایستی وضعیت دانلود را روی ماکزیمم تنظیم کنید. معمولا در خود نرم افزار میزان پهنای باند مصرفی را بر مبنای کیلو بایت یا مگابایت نشان می دهد که از ضرب این عدد در 8 پهنای باند نسبتا واقعی شما به دست می آید. نکته دیگری که باید ذکر کنم این است که در موقع انجام این کار،  کاربران شبکه خودتون نباید به شبکه دانشگاه  وصل باشند تا تمام پهنای باند در اختیار شما قرار بگیرد.و باز هم تاکید می کنم که به VPN متصل نباشید.

موفق و سر بلند  باشید
« آخرين ويرايش: سپتامبر 22, 2010, 09:14:01 am توسط omid2000 » خارج شده است
صفحه: [1]
  چاپ صفحه  

پرش به :